Lentvaryje geriamasis vanduo netinka net praustis

Bendrovė „Trakų vandenys“ nuo šių metų pirmos dienos trečdaliu – beveik vienu euru už kubinį metrą pabranginusi geriamąjį vandenį, iš lėto nuodija vartotojus? Dėl to nuogąstauja Lentvario gyventojai.

Prisileido vonią, bet maudytis nedrįso

Geriamojo vandens kaina auga, Trakų rajono centralizuotai tiekiamas vanduo vienas brangiausių Lietuvoje,  tačiau jo kokybė – tragiška, geriamajame vandenyje pilna juodų nuosėdų. Burbulį pasiekė dar vienas gyventojų skundas dėl purvino geriamojo vandens Lentvaryje, ne vienas lentvarietis prisipažino besijaučiantis iš lėto nuodijamas. Problema seniai žinoma, tačiau panašu, kad vietos valdžia tikisi, kad  ji gal kažkaip išsispręs savaime? Arba gyventojams atsibos skųstis?

Štai ką rašo lentvarietė Silvija Junevičiūtė – Kukštienė.

Sveiki, naujieji metai atėjo problemos liko tos pačios…

2023.01.01 21. 30 val. Lentvaryje, Naujosios sodybos g. Taip atrodo geriamasis vanduo. Kokybė? Mokam kaip už mineralinį „Vittel“, gaunam…. Pyliau pusę vonios, vis tiek maudytis nedrįsau, teko išleisti. Ar tai yra vartotojų teises į kokybišką vandenį atitinkanti geriamojo vandens spalva ir struktūra, kaip Jums atrodo?

Mes tokį vandenį geriame ir naudojame maistui gaminti. Kai vanduo buvo tiekiamas iš Lentvario vandenvietės tokių bėdų nebuvo. Dabar geriame paviršinį pelkių vandenį iš Varnikų. Ir jau žinokit nusibodo galutinai….

Anot tiekėjo „Trakų vandenų” taip atrodo „priimtinas vartotojams ir be nebūdingų pokyčių“ centralizuotai tiekiamas geriamasis vanduo Lentvaryje. 

Drumstumas – priimtinas vartotojams?!

Trakų miesto gyventojai savo lėšomis prieš trejus metus ištyrę centralizuotai tiekiamą geriamąjį vandenį, sužinojo, kad juodomis nuosėdomis iškrentančios metalo – mangano kiekis vandenyje normą viršijo 27 kartus. Vandens tiekėjas bendrovė „Trakų vandenys“ tuomet tikino, kad vandens kokybė gera, tačiau tyrimų protokolų neparodė.

Dabar „Trakų vandenys“ skelbia vandens tyrimų rezultatus. Burbulis peržiūrėjo daugiau nei 120 puslapių ataskaitą.

Nors Trakų rajono gyventojai skundžiasi jau ne pirmus metus, bendrovė savo ataskaitose skelbia, kad tik šiek tiek padidėjęs vandens drumstumas nustatytas vandens mėginiuose iš Bražuolės ir Madžiūnų, o visur kitur jų tiekiamo vandens drumstumas  – „priimtinas vartotojams ir be nebūdingų pokyčių“.  Apie mangano perteklių – nė žodžio.

Jei vanduo neatitinka higienos normų, jame yra per didelė  geležies ir mangano koncentracija – kas matosi plika akimi,  tokio vandens gerti nerekomenduojama. Tai kur čia šuo pakastas, jei toks vanduo Trakų rajono tyrimų protokoluose atitinka visas normas?

Bendrovė „Trakų vandenys“ savo Geriamojo vandens tiekėjų vykdomos geriamojo vandens programinės priežiūros ataskaitoje skelbia, kad vandens tyrimų duomenų neviešina niekur, išskyrus savo interneto svetainę. Nei laikraščiuose, nei gyventojams siunčiamose sąskaitose. Tai gi, vandens kokybe pasidomi atsitiktiniai gyventojai – tie, kas netingi ir supranta, ir tie, kurie pajėgia perversti 120 puslapių ataskaitas.

Vandenyje – ir fekalinės bakterijos

Jei šventai tikėtume ataskaitos lentelėmis, mangano problema Trakų rajono centralizuotai tiekiamame geriamajame vandenyje visai neegzistuoja. Tik kur ne kur normas viršija geležis, varis, amonis,  kai kur rasta bakterijų.

Suklusote? Kadangi Burbulis perskaitė, jums nereikės gintis mokslų daktaro disertacijos, jog galėtumėte suprasti  ilgus tyrimų protokolus ir ataskaitų lenteles. Burbulis paaiškins paprastai.

Prieš metus atlikto tyrimo metu Rūdiškių geriamajame vandenyje rastas higienos normas viršijantis  vario kiekis, Tolkiškių kaime centralizuotai tiekiamame vandenyje  – tris kartus per daug geležies, Totoriškių kaime – geležies ir koliforminių bakterijų (iš kur centralizuotai tiekiamame vandenyje tarša fekalijomis?) –  šių bakterijų rasta ir Bražuolės, Čižiūnų, ir Užtrakio vandenyje.

Nors koliforminių bakterijų skaičius priskiriamas prie indikatorinių rodiklių, kurie tiesiogiai nesietini su kenksmingu poveikiu žmonių sveikatai, Burbulis, kaip paprastas gyventojas, mato, kad tai neatitinka higienos normų,  todėl pasiteisinimų būti negali.

Užtrakyje ir Jovariškėse – normų neatitiko amonis, Vaickūniškių kaime – ir geležis, ir amonis.

Vandens  iš Varnikų vandenvietės, kuri  tiekia vandenį Lentvariui, tyrimų rezultatai – geri, normas nežymiai viršija geležis.

Lengviausiai pastebimą geležies perteklių vandenyje išduoda rudos nuosėdos.  Tačiau juodomis nuosėdomis iškrenta būtent manganas. Tad kiek kartų mangano kiekis, nuotraukose iš Lentvario  matomas plika akimi, realiai viršija normas?

Negi istorija kartojasi?

Tyrimų rezultatai šokiravo

Prieš trejus metus centralizuotai tiekiamo vandens mėginių tyrimus Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje atliko Trakų miesto Vytauto g.55-ojo namo gyventojų bendrija. Tyrimų rezultatai gyventojus šokiravo – vandenyje mangano kiekis normas viršijo 27 kartus, o geležies – daugiau nei 7 kartus.

Tokio vandens visuomenės sveikatos specialistai gerti nerekomenduoja. Kol nebus įsitikinta, kad vanduo yra saugus, maisto ruošimui reikėtų naudoti fasuotą vandenį iš parduotuvės. Toks vanduo turėtų būti tiekiamas ir vaikų ugdymo įstaigoms, ligoninėms.

„Sunku pasakyti, kokia reali grėsmė kilo gyventojų sveikatai. Priklauso, kiek laiko ir kokiais kiekiais gyventojai vartoja tokį vandenį, koks jų organizmo jautrumas. Žinoma, didžiausias pavojus kyla vaikams, nėščiosioms, ligoniams, seneliams“, – vardijo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento Sveikatos saugos skyriaus patarėja Jolanta Vytienė.

Apsinuodijimas manganu net mažomis dozėmis dėl ilgalaikio poveikio gali sukelti įvairiausių sveikatos sutrikimų, kurie dėl nespecifinės lėtinės eigos yra sunkiai diagnozuojami. Manganas labiausiai pažeidžia nervų sistemą.

Svarbu paminėti, kad toks nekokybiškas vanduo itin greitai tampa ir buities prietaisų gedimų priežastimi.

Už kokybę atsako tik iki įvado?

Bendrovės „Trakų vandenys“ direktorius Romualdas Ingelevičius tuomet patvirtino, kad geriamasis vanduo iš tiesų buvo susidrumstęs dėl priešgaisrinių hidrantų patikros Trakų mieste, tačiau mano, kad šis gyventojų atliktas tyrimas buvo klaidingas. „Kokiomis sąlygomis buvo paimtas vandens mėginys? Garantuoju, kad vanduo yra geras“, – tikino R. Ingelevičius. Jis teisinosi, kad jo darbuotojai nespėja paskelbti visų tyrimų protokolų, nes turi svarbesnių darbų. „Trakų vandenys“ aptarnauja 22 vandenvietes.

Bendrovė „Trakų vandenys“ į viešas gyventojų diskusijas nesikišo ir vandens cheminių tyrimų protokolo nepaskelbė, tik po aktyvių bendruomenės ir vietos naujienų portalo raginimų pateikė trumpą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Vilniaus departamento atsakymą.  Jame teigiama, kad ištyrus vieno Trakų miesto Mindaugo gatvės gyventojo vandenį, nustatyta, kad iš tiesų vanduo iš čiaupo neatitinka Lietuvos higienos normų, jame rastas padidėjęs mangano kiekis. Tačiau vandens mėginys iš namo įvado – jau atitinka higienos normas. Taip pat – vandens tiekėjas už vandens kokybės saugą ir kokybę atsako tik iki vandens įvado, o toliau – jau vandens vartotojo rūpestis.

Tačiau teisės aktai byloja ką kitą. Geriamojo vandens įstatyme yra aiškiai pasakyta, kad saugos ir kokybės reikalavimus geriamasis vanduo turi atitikti ten, iš kur jis imamas naudoti: pastatų vidaus vandentiekio čiaupuose. Įstatyme taip pat teigiama, kad geriamąjį vandenį vartotojams vandentiekio skirstomuoju tinklu geriamojo vandens tiekėjai geriamojo vandens programinę priežiūrą atlieka iki vandens vartojimo vietų: geriamojo vandens vartotojams priklausančių pastatų vidaus vandentiekio čiaupų.

„Kaip daugelyje skirtingų Trakų rajono butų ir namų atsukus vandens čiaupą, vanduo staiga pablogėja, o ribiniai rodikliai padidėja keliasdešimt kartų, nors įvade, kaip teigia bendrovė, jis yra kokybiškas ir tinkamas vartoti?“, – klausė tuomet vandens tyrimus atlikę trakiečiai.

Vietos valdžia – abejinga

Trakų rajono naujienų portalui  vandens tyrimų protokolus pateikę gyventojai  nuogąstavo dėl gyventojų sveikatos bei kaip ir dauguma vietos gyventojų stebėjosi vietos valdžios abejingumu.  Visi Trakų rajono valdžios atstovai lyg sugedusi plokštelė kartojo, kad vanduo yra saugus ir jį galima gerti.

Gyventojams nepadėjo ir klausimų sulaukusi tuometinė Trakų rajono merė Edita Rudelienė, kuri leido suprasti, kad  šventinis laikotarpis jai svarbiau nei rūpesčiai dėl geriamojo vandens, o dabartiniam merui Andriui Šatevičiui labiau rūpi šventinės eglutės nei globalios Trakų rajono problemos.

Burbulis neabejoja, kad ir dabar bus apkaltintas panikos kėlimu ir  priešpriešos kurstymu. Tačiau iškėlęs klausimų, Burbulis pasiruošęs rasti atsakymus – padėti gyventojams pasirūpinti geriamojo vandens kokybe bei patikrinti, kaip buvo atlikta Varnikų vandenvietės filtrų rekonstrukcija.

Bendrovė „Trakų vandenys“ savo svetainėje rašo, kad  vartotojai, turintys įtarimų dėl geriamojo vandens kokybės, turi kreiptis į bendrovę dėl neeilinio geriamojo vandens tyrimo atlikimo. Imant bandinius geriamojo vandens vartojimo vietose, turi dalyvauti geriamojo vandens vartotojas ar jo įgaliotas asmuo, kuris pasirašo geriamojo vandens bandinių ėmimo aktą.

O Burbulis turi įtarimų visada, nes Trakų rajone reikia rūpintis ne tik vandens skaidrumu.

 

Atnaujinta: 2023-01-02

Kategorijos:

 

Panašios naujienos

Burbulis apie politikės E. Rudelienės šeimą, kuri savo turtų paslaptis gina grasinimais

Burbulis apie politikės E. Rudelienės šeimą, kuri savo turtų paslaptis gina grasinimais

Čia, aš Šimas Burbulis. Šią istoriją paskatino papasakoti Seimo darbuotojos Rudelienės pasigyrimas, kaip ji mokiniams veda pilietiškumo pamokas. Kai j... Plačiau...

Burbulis laimėjo teismą: Trakų savivaldybė privalo paviešinti „čekiukus“!

Burbulis laimėjo teismą: Trakų savivaldybė privalo paviešinti „čekiukus“!

Puiki proga pakelti pergalės taurę net ir Gavėnios laikotarpiu – Vilniaus regiono administracinis teismas balandžio 16 dieną visiškai patenkino Burbul... Plačiau...

Trakų savivaldybė ruošiasi sunaikinti Onuškio istorinę tapatybę?

Trakų savivaldybė ruošiasi sunaikinti Onuškio istorinę tapatybę?

Trakų rajono savivaldybė skelbia, kad Onuškio miestelio centras netrukus pasikeis neatpažįstamai – gavus statybos leidimą, pradedami Kipro Petrausko a... Plačiau...

Burbulis apstulbo: Trakų politikai lekia į kariaujančią Ukrainą šventę švęsti!

Burbulis apstulbo: Trakų politikai lekia į kariaujančią Ukrainą šventę švęsti!

Čia aš, Šimas Burbulis. Tai yra neįtikėtina. Protu nesuvokiama, kai mūsų veidmainiai politikai susirūpinusiais veidais sako viena, o už kampo linksmai... Plačiau...

Burbulis klausia politikų, ar patogu Trakų rajone visur įžvelgti 5-ąją koloną?

Burbulis klausia politikų, ar patogu Trakų rajone visur įžvelgti 5-ąją koloną?

Čia aš, Šimas Burbulis. Iš mano organizmo akimirksniu išgaravo 2.5 promilės, kurias dar iš ryto pūčiau, kai tik išgirdau, kokie reikalai plėtojasi Tra... Plačiau...

Staigmena: Burbulis įsigijo Trakų laikraštį ir leis objektyvias žinias!

Staigmena: Burbulis įsigijo Trakų laikraštį ir leis objektyvias žinias!

Šimas Burbulis tapo vienvaldžiu žiniasklaidos magnatu Trakų rajone - įsigijo gerai žinomo pavadinimo žiniasklaidos priemonę: laikraštį "Trakų žemė" ir... Plačiau...

Turi naujienų ar klausimų? Rašyk Burbuliui!   burbulis@simasburbulis.lt