Čia aš, Šimas Burbulis. Trakų krašto vargdieniai ir tylūs stebėtojai, Burbulis vėl ateina su šviežia porcija absurdo iš mūsų mylimos savivaldybės rūmų. Šįkart Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) mums padovanojo tikrą perlą – korupcijos rizikos analizę apie tai, kaip Trakuose keičiama žemės paskirtis ir jos naudojimo būdas. Ir žinot, jei tai būtų filmas, pavadinčiau jį „Skaidrumo kapinės: Trakų kronikos“. Į Druskininkus ar Birštoną važiuoti nereikia, purvo spa vonioms savo kurortinėje teritorijoje turime gerokai daugiau!
Prašymų loterija: vienam – sėkmė, kitam – šnipštas
Tiek daug atskirų tyrimų vertų istorijų girdėjau apie „žemės reikalus” Trakuose, tačiau pradėkim nuo pradžių – prašymų teikimo. O čia gi, kaip rašo STT, nėra vieningos prašymo formos – matyt, aiškios taisyklės yra per daug nuobodžios.
STT pastebi, kad Trakuose prašymų formos skiriasi – mažiausiai trys variantai, vieni adresuoti „savivaldybės administracijai“, kiti – „architektūros skyriui“ ar net tiesiai vedėjui. Ir dar gražu – dauguma prašymų teikiama kontaktiniu būdu, tai yra, ateini, paspaudi ranką, gal dar kavos išgeri, ir gal jau sutarta?
Vieni atneša popierėlį, ant kurio vos ne pirštu parašyta „pakeiskit paskirtį“, ir – voila! – viskas eina kaip per sviestą.
Štai vienas atvejis: STT rado prašymą Nr. AP2-634, kurį Trakų rajono savivaldybės administracija patenkino, nors jis nepasirašytas, be priedų ir net nenurodyta, į kokią paskirtį keisti žemės ūkio sklypą. Nežinau, gal ten telepatiškai perskaitė žmogaus norus?
O štai kitam, sąžiningam piliečiui, atnešusiam viską tvarkingai, sako: „Nepateikėt plano schemos, grįžkit po savaitės.“ Aūūū, kiek tokių jūsų Trakų rajone?
„Tai skaidrumas Trakų stiliumi,“ – teigia STT.
O Burbulis atsako: „Čia ne skaidrumas, o Trakų ruletė – pasisekė, jei pažįsti teisingą žmogų. O jei nepažįsti, gali vaikščioti su popieriais metų metus“.
Specialisto pavardę užrašo pieštuku
Peržiūrint Trakų rajono savivaldybės pateiktus prašymus, kurių pirminiai buvo atmesti, o pakartotinai pateikti – patenkinti, taip pat rastas pavyzdys, kai be prašymo gavėjo (savivaldybės administracijos, jo direktoriaus, vėliau – mero) papildomai ranka ant prašymo pieštuku užrašytas ir galimai pageidaujamo prašymą nagrinėjančio specialisto vardas ir pavardė (t. y. kito nei pirminį prašymą nagrinėjusio).
Įdomus sutapimas, kad pakartotinis prašymas išnagrinėtas ir teigiamas sprendimas parengtas būtent to prašymo pieštuku nurodyto specialisto. Analizės metu nenustatyta, kuris iš sprendimų buvo galimai nepagrįstas – atmesti prašymą ar jį patenkinti.
Nagrinėjant panašius atvejus Trakų rajono savivaldybėje, pastebėta, kad tam pačiam darbuotojui atmetus pirminius prašymus, jie po kurio laiko teikiami pakartotinai ir patenkinami.
Įdomus sutapimas, kad pakartotinių prašymų tekstas yra identiškas (skiriasi tik unikalūs sklypo duomenys ir prašymą teikiančių asmenų informacija) ir surašytas specifiškai, tarsi paneigiant atmetimo rašte įvardintas pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir (ar) būdo keitimo kliūtis. Taip pat šie prašymai nagrinėtais atvejais pateikti ne ant siūlomos formos, o laisva forma rašytiniai, ir ne paštu, o pristačius prašymus gyvai.
Nū, prisimenat, reik žinot, su kuo reik kavą ir ne tik kavą gerti…
Tiek atmesti prašymai, tiek patobulintos jų pakartotinės versijos nagrinėtos to paties asmens. Po pakartotinių prašymų pateikimo priimti sprendimai paskirtį pakeisti, t. y. priešingi pirminiams sprendimams prašymus atmesti. Šių atvejų sugretinimui toliau pateikiamos dviejų (iš trijų aptiktų) identiškų prašymų ištraukos.
Analizės metu įvertinta, kad įgaliojimų, ar kitokių atstovavimo dokumentų su šiais prašymais nepateikta, todėl manytina, kad prašymo tekstas nėra kartotinis komercinės paslaugos produktas, nors ir surašytas kaip teritorijų planavimo sritį išmanančio asmens.
Supratot, ką nors? Nelabai? Nū, ne visiems čia ir reikia gilintis, nes gal jums magiškai pasiseks ir prašymas jau ryt rytą bus patenkintas…
Sprendimai per naktį: kam eilė, kai turi ryšių?
Taigi, dar giliau kapstom – sprendimų priėmimas. STT rašo, kad Trakuose kai kurie prašymai virsta sprendimais greičiau, nei spėji pasakyti „Noriu kibinų“.
Pavyzdžiui, būna atvejų, kai paskirtis pakeista dar iki prašymo oficialios registracijos. Kaip? Gal savivaldybėje stovi burtų lazdelė, o gal kas nors paskambina ir sako: „Čia mūsų žmogus, greitai!“?
Ir dar tas visuomenės informavimas – pagal įstatymą, 10 dienų turi būti skiriama pasiūlymams, bet Trakuose kartais viskas sutvarkoma per kelias dienas. Arba, unikalu – patenkina prašymą, kurio dar net nėra sistemoje.
Magija? Ne, tiesiog Trakų administracijos „efektyvumas“. Atsimenat, tas mero Andriuko panegirikas apie komandos kompetencijas?
O štai kitam prašytojui, kuris laukia pagal terminus, gali atsakyti po trijų mėnesių: „Oi, ne, neatitinka bendrojo plano.“ STT švelniai sako: „Neužtikrinama praktikos nuoseklumas.“ O Burbulis kaip visada tiesus: „Čia ne nenuoseklumas, o draugų klubas su VIP kortelėmis.“
Tas pats sklypas – du savininkai, dvi tiesos
O dabar desertas. STT rado Trakuose atvejį, kuris vertas „Oskaro“ už scenarijų.
2022-03-17 vienas žmogus kreipiasi, prašo pakeisti sklypo paskirtį iš žemės ūkio į kitą – vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijas.
Valdžiažmogių atsakymas: „Ne, ne, draudžiama, vandens telkinio apsaugos juosta, Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas, statyt negalima.“
Skamba logiškai, ar ne? Bet pala, praėjo 8 mėnesiai, 2022-11-17 tas pats sklypas jau turi naują savininką. Tas pats prašymas, ir – stebuklas! – patenkinta. Motyvas? „Remiantis Teritorijų planavimo įstatymu ir bendruoju planu, viskas tinka.“ O kur tas vandens telkinio apsaugos juostos draudimas dingo? Gal ežeras pats pasitraukė?
STT rašo: „Selektyvus reglamentų taikymas.“ Burbulis sako: „Čia ne selektyvumas, o akivaizdus „kas moka, tas šoka“. Pasikeitė savininkas, ir staiga įstatymai tapo lankstesni nei triusikų gumutė.
Kas skaidriausioje savivaldybėje pasikeitė per tuos 8 mėnesius? Bendrasis planas? Ne. Teisės aktai? Ne. Gal tik piniginėje ar kontaktų sąraše atsirado naujas vardas?
Įstatymai be kriterijų ir motyvų neveikia
Sprendimų motyvavimas Trakuose – atskira opera. STT pastebi, kad atmetimai dažnai būna abstraktūs: „Neatitinka bendrojo plano“ arba „Viešasis interesas.“ O kodėl neatitinka? Kaip tas interesas pažeidžiamas? Tyla.
Pavyzdžiui, vienam prašytojui sako: „Kraštovaizdis nukentės,“ o šalia esančiam sklypui – tyliai patvirtina, ir jokio kraštovaizdžio paminėjimo. Kitam atmeta, nes „gretimuose sklypuose vykdoma veikla neįvertinta.“ O kas ta veikla? Gal karvės ganosi? Niekas nepaaiškina.
STT rašo, kad Trakuose trūksta aiškių kriterijų ir motyvų. Burbulis priduria: „Čia ne motyvų trūksta, o noro dirbti pagal įstatymą. Lengviau pamarinuoti stalčiuje dokumentus, o po to numesti kokią atsainią frazę -kad netinka, tegu žmogus pats galvoja, ką daryti ir su kuo kavą gerti.“
Kontrolė? Pamirškit, čia juk Trakai
Ir galiausiai – kontrolė. STT sako, kad Trakuose prašymai paskirstomi ne automatizuotai, o rankomis. Kas nusprendžia, kuris specialistas nagrinės? Neaišku. Gal tas, kuris geriausiai pažįsta prašytoją.
Gal tas, kuris per kavos pertraukėlę gavo užuominą? Kontrolės priemonės tokios silpnos, kad net Trakų turgaus prekeiviai geriau prižiūri savo prekystalius.
STT švelniai užsimena: „Galimybė manipuliuoti.“ O aš, Burbulis, sakau: „Galimybė? Čia jau sistema – kas pažįstamas, tam ir kelias lygus.“
Burbulio verdiktas: Trakų ruletė sukasi toliau
Tai ką mes turim, Trakų krašto žmonės? Savivaldybę, kur žemė – viena gražiausių ir brangiausių Lietuvoje, o jos paskirties keitimas – ne procesas, o ištisas spektaklis.
Vieni gauna sprendimus dar nespėję popieriaus iš spausdintuvo ištraukt, kiti metų metus vaikšto ratais.
Tas pats sklypas vienam – šventa žemė, kitam – statybų rojus. Motyvai – kaip rūkas virš Užutrakio, o kontrolė – kaip Trakų aplinkkelis: visi žino, kad seniai reikia, bet niekas nieko nedaro.
STT rekomenduoja: vieninga forma, elektroninė sistema, aiškūs motyvai. Bet ar Trakų valdžia klausys? Kai suoliukai-moduliukai Karaimų gatvėje už 111 tūkstančių svarbiau nei skaidrumas, tai ko tikėtis?
Tai gal laikas mums, paprastiems trakiečiams, pakelt balsą? Šimas Burbulis rodo pirštu ir šaukia jau seniai – o ką skaidrusis meras Andriukas, bijantis tik naujos regionų ministerijos kontrolės, o ką gyventojai?
Jei gyventojai tylės, Trakų ruletė ir toliau suksis, o laimės tik tie, kas žino ant ko ir kiek statyti.
D. Mikutienei inkriminuojama visa puokštė nusikaltimų
Atnaujinta: 2025-03-17